Dallı Zincirli Amino Asitler

Dallı zincirli amino asitleri gıdalarda bulunan proteinlerle vücuda alınarak vücutta üretilen temel besinlerdir. İnsanlar dallı zincirli amino asitleri tıp yada ilaç alanında kullanmaktadır.

 

Dallı Zincirli Amino Asitlerin Vücut İçin Etkileri Nelerdir?

 • Kas kontrolü ve ilerlemiş karaciğer hastalığı olan kişilerde (latent hepatik ensefalopati) zihinsel fonksiyonların iyileştirilmesi
 • Egzersiz sırasında kas yıkımını azaltmak
 • Mani ile ilişkili semptomların azaltılması
 • Tardif diskinezi, antipsikotik ilaç kullanımı ile ilgili bir bozukluk ile ilişkili hareketlerin azaltılması
 • İştah kaybını azaltmak ve yaşlı hastalarda hemodiyaliz beslenmenin iyileştirilmesi

Bu ürünün egzersiz veya atletik performansı geliştirmek gibi bir etkisi muhtemelen yoktur.

 

Kanıtlanmış Faydaları

Yatağa bağımlı kişilerde kas israfının önlenmesi, kanser hastalarında iştahın geri kazandırılması, yorgunluğa karşı spinoserebellar dejenerasyon (OHA) olarak adlandırılan bir omurga hastalığının tedavisinde kullanır.

 

?

Dallı zincirli amino asitler kasın protein yapısını teşvik etmek ve muhtemelen kas yıkımını azaltmak yönü ile etkilidir. Dallı zincirli amino asitleri, ilerlemiş karaciğer hastalığı, mani, tardif diskinezi ve anoreksiya olan kişilerin beyin hücrelerinin hatalı mesaj iletimini önlemek için yararlı olduğu görülmektedir.

 

Dallı Zincirli Amino Asit Ne Kadar Güvenli?

dalli zincirli amino asit kullanimiDallı zincirli amino asit, 6 ay için kullanıldığı zaman, çoğu insan için güvenlidir. Bazı yan etkiler olarak, yorgunluk ve koordinasyon kaybı olarak ortaya çıktığı bildirilmektedir. Dallı zincirli amino asitler sürüş gibi motor performansı koordinasyonuna bağlı faaliyetler sırasında veya öncesinde dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Eğer;

Benzer Konu:  Kansere Karşı Doğru Beslenme

 

 • Hamile veya emzirenseniz
 • Aşırı alkol alıyorsanız
 • Amyotrofik lateral skleroz (ALS, Lou Gehrig hastalığı) var ise. Dallı zincirli amino asitlerin kullanımı akciğer yetmezliği ve ALS hastalıklı olan kişilerde yüksek ölüm oranlarına yol açmıştır.
 • Dallı zincirli keto asidüri olarak bilinen bir bozukluk var ise. Dallı zincirli amino asitlerin kullanımı, bu bozukluğu olan kişilerde nöbet ve diğer ruhsal etkilere neden olduğu bilinmektedir.
 • Şeker hastasıysanız.
 • Önümüzdeki iki hafta içinde ameliyat yapılacaksa bu ürünü kullanmayınız.

 

Dallı Zincirli Amino Asitlerin Herhangi Bir İlaçla Etkileşimi Var mı?

 

Levodopa

Etkileşim Değerlendirmesi: Orta derecede etkileşime girer. Bu açıdan dikkatli olunuz. Doktorunuza danışarak kullanmaya özen gösterin. Dallı zincirli amino asitleri levodopa’nın vücutta emilimini düşürebilir. Bu da ilacın etkinliğini azaltır. Aynı zamanda dallı zincirli amino asitler ve levodopa almayın.

(antidiyabetik ilaçlar)

Etkileşim Değerlendirmesi: Orta derecede etkileşime girer. Bu açıdan dikkatli olunuz. Doktorunuza danışarak kullanmaya özen gösterin.

 

Dallı zincirli amino asit, kan şekerini düşürebilir. Diyabet ilaçları da kan şekeri azaltmak için kullanılır. Dallı zincirli amino asitler, diyabet ilaçları ile birlikte alınması, kan şekeri çok düşük olmasına neden olabilir. Kan şekerinizi yakından izleyin. Diyabet ilaç dozunun değiştirilmesi gerekiyor olabilir.

 

Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar (Amaryl) glimepirid, gliburid (DiaBeta, Glynase PresTab Micronase), insülin, pioglitazon (Actos) rosiglitazon (Avandia), klorpropamid (Diabinese) glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) ve diğerleridir .

 

Diazoksidin (Hyperstat, Proglycem)

Etkileşim Değerlendirmesi: Küçük derecede etkileşime girer. Bu açıdan dikkatli olunuz. Doktorunuza danışarak kullanmaya özen gösterin.

 

Dallı zincirli amino asitler vücutta protein yapmaya yardımcı olmak için kullanılır. Dallı zincirli amino asitleri ile birlikte diazoksidin alınması proteinlerin üzerindeki dallı zincirli amino asitlerin etkilerini azaltabilir. Bu etkileşimle ilgili daha fazla bilgi gereklidir.

Benzer Konu:  Probiyotikler Nelerdir? Onlara İhtiyacım Var mı?

 

Inflamasyon için kullanılan ilaçlar (kortikosteroidler)

Etkileşim Değerlendirmesi: Küçük, derecede etkileşime girer. Bu açıdan dikkatli olunuz. Doktorunuza danışarak kullanmaya özen gösterin.

Dallı zincirli amino asit vücutta protein yapmaya yardımcı olmak için kullanılır. Dallı zincirli amino asitleri ile birlikte glukokortikoidler adı verilen ilaçların kullanımı dallı proteinler üzerindeki zincirli amino asitlerin etkilerini azaltabilir. Bu etkileşimle ilgili daha fazla bilgi gereklidir.

 

Tiroid hormonu

Etkileşim Değerlendirmesi: Küçük, derecede etkileşime girer. Bu açıdan dikkatli olunuz. Doktorunuza danışarak kullanmaya özen gösterin.

Dallı zincirli amino asitleri vücut proteinleri yapmak yardımcı olur. Bazı tiroid hormon ilaçları vücut dallı zincirli amino asitler parçalanma hızını azaltabilir. Ancak, daha fazla bilgi bu etkileşimin önemini bilmek için gereklidir.

 

Dallı Zincirli Amino Asit Dozaj Nasıl Olmalı?

Dallı zincirli amino asitler için göz önünde bulundurulması Dozaj. Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırma incelenmiştir:
Ağızdan:
Karaciğer hastalığı (hepatik ensefalopati) nedeniyle beyin durumu için: 240 mg / kg / gün dallı zincirli amino asitler 25 gram kadar:

 

Mani için: 7 gün boyunca her sabah 03:03:04 ‘lik bir oran, valin, izolösin ve lösin içeren 60 gram dallı zincirli amino asit içilir.

 

Tardif diskinezi için: 3 hafta boyunca günde üç kez 222 mg / kg alınan bir dozda valin, izolösin ve lösin içeren bir dallı zincirli amino asit içilir.

 

Anoreksi ve yaşlı malnutrisyonlu hemodiyaliz hastalarında genel beslenme iyileştirilmesi: Günde üç kez alınan, 4 gram dozunda valin, lösin, izolösinden oluşan dallı zincirli amino asitler granülleri alınır.

 

Dallı zincirli amino asitler tahmini ortalama gereksinimi yetişkinler için 68 mg / kg / gün (lösin 34 mg, 15 mg izolösin, valin 19 mg)’dır. Ancak bazı araştırmacılar, önceki test yöntemlerinden bu gereksinimin düşünülenin altında olduğunu ve gereksinimi 144 mg / kg / gün’e kadar çıkarılabileceğini ileri sürmüşlerdir.

Benzer Konu:  Protein Çeşitleri ve Günlük Protein İhtiyacı

 

Çocuklar için dallı zincirli amino asitler için tahmini ortalama kullanım: 7-12 ay, günlük 134 mg / kg / gün; 1-3 yıl, 98 mg / kg / gün;  4-8 yaş, 81 mg / kg / gün; erkek 9 -13 yaş, 81 mg / kg / gün; kızlar 9-13 yaş, 77 mg / kg / gün, erkekler 14-18 yaş, 77 mg / kg / gün; kızlar 14-18 yaş, 71 mg / kg / gün olarak kullanılabilir.

 

İntravenöz (IV): Damar içi uygulamadır. Doktorlar karaciğer hastalığı (hepatik ensefalopati) nedeniyle beyin genişlemesi için intravenöz dallı zincirli amino asitleri bu şekilde (IV) verirler.

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "dallı zincirli amino asit, diyabet için ilaçlar ve dallı zincirli amino asit nasıl etki eder" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.
97%
Kullanıcı Değerlendirmesi

Dallı Zincirli Amino Asitler

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "dallı zincirli amino asit, diyabet için ilaçlar ve dallı zincirli amino asit nasıl etki eder" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.

 • Kullanıcı Yıldız Değeri

Bir önceki yazımız olan A vitamini Zehirlenme Belirtileri başlıklı makalemizde akut toksisite, fazla dozda A vitamini alınması ve kronik toksisite hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.