C Vitamini Nedir? C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

C Vitamini Nedir?

C vitamini suda eriyen bir vitamindir. Diğer adı askorbik asittir. Sağlığımız için günlük c vitamini tükemi çok önemlidir. C vitamini suda eriyen bir vitamin olduğu için vücudumuzun dokularında sınırlı depo edilir. C vitamini fazlası vücuttan idrar yoluyula atılabilir.

 

C Vitamini Özellikleri

C vitamini güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallere karşı koruyucu özelliği vadır. Kalp krizini önlemeye yardımcı olur. Bağışık sistemini güçlendirdiği gibi antikor oluşumunu hızlandırır. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Diş eti sağlığında önemlidir. Kansızlık tedavisinde yardımcı olur. Katarakt oluşumunu engeller ve geciktirir. Kanser çeşitlerine karşı korur. Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Hamilelerde C vitamini eksikliği anne karnındaki ve yeni doğan bebeklerde zihinsel gelişimi etkileyebilir. Araştırmalarda sigara içen kişilerde yükselen kurşun miktarının C vitamini alımıyla düştüğü saptanmıştır. Vücudun strese karşı direncine yardımcı olur. Vücuttaki bazı hormonların işleyişinde görev yapar. Kolesterol düzeyini dengeler.

 

c vitamini faydalari

 

C Vitaminin Faydaları

C vitamini kolojen oluşumunda büyük rol oynar. Kolojen; hücre ve dokuları oluşturan, bedeni bir arada tutan önemli bir maddedir. Vücudumuzun her bölümünde kemiklerde, ciltte, kan damarlardında ve hatta dişlerde mevcuttur. C vitamini eksikliğinden doğan iskorbüt adlı hastalık kan damarlarının zayıflamasına, kemik ve bağlayıcı dokuların zayıflamasına ve hatta cildin sarkmasına neden olan vücuttaki kolajen dokusunun bozulmasıyla meydana gelir. Günlük olarak 0 ila 60 mg askorbik asit alınabilir.

 

C Vitamini Fazlalığında Görülen Hastalıklar

C vitamini fazlalığında Bulantı, ishal kusma olur. Böbrek taşı riskini arttırır. C vitamini yüksek dozda alındığında B vitaminini azaltır, bu nedenle kimi toksik etki yapan vücutlarda böbrek taşı oluşmasına neden oluyor Ayrıca karın ağrısı, idrarda yanma, deride hassasiyet görülebilir.

Benzer Konu:  Baharatlı Yiyecekler Gribi İyileştirir mi?

 

c vitamini eksikligi

 

C Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

C vitamini eksikliğinde skorbüt denilen hastalık görülür. Diş etinde ve dişte kanama ve çürümeler, enfeksiyonlara karşı dirençsizlik başlar. Ayrıca depresyon, yüksek tansiyon, ülser, eklem iltihabı, damar sorunları ve safra kesesi taşları gibi bir çok sağlık sorununun bu vitaminle ilişkisi olduğu düşünülmektedir.  Yorgunluk, ateş, kansızlık, yaraların kapanmasında gecikmede C vitamini eksikliğine işaret olabilir.

 

c vitamin iceren besinler

 

C vitamini bulunan besinler

Taze meyve ve sebzelerde, misket limonu, frenk üzümü, kuşburnu, greyfurt, portakal, yeşil biber C vitamini bulunan yiyeceklerdir. Ayrıca karnıbahar, domates, patates, ıspanak gibi besinlerde de c vitamini bulunur.

 

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "c vitamini nedir, c vitaminin faydaları ve c vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.
92%
Kullanıcı Değerlendirmesi

C Vitamini Nedir? C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "c vitamini nedir, c vitaminin faydaları ve c vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.

  • Kullanıcı Yıldız Değeri

Bir önceki yazımız olan A vitamini Zehirlenme Belirtileri başlıklı makalemizde akut toksisite, fazla dozda A vitamini alınması ve kronik toksisite hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.