C Vitamini Nedir? C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

C Vitamini Nedir?

C vitamini suda eriyen bir vitamindir. Diğer adı askorbik asittir. Sağlığımız için günlük c vitamini tükemi çok önemlidir. C vitamini suda eriyen bir vitamin olduğu için vücudumuzun dokularında sınırlı depo edilir. C vitamini fazlası vücuttan idrar yoluyula atılabilir.

 

C Vitamini Özellikleri

C vitamini güçlü bir antioksidandır. Serbest radikallere karşı koruyucu özelliği vadır. Kalp krizini önlemeye yardımcı olur. Bağışık sistemini güçlendirdiği gibi antikor oluşumunu hızlandırır. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Diş eti sağlığında önemlidir. Kansızlık tedavisinde yardımcı olur. Katarakt oluşumunu engeller ve geciktirir. Kanser çeşitlerine karşı korur. Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Hamilelerde C vitamini eksikliği anne karnındaki ve yeni doğan bebeklerde zihinsel gelişimi etkileyebilir. Araştırmalarda sigara içen kişilerde yükselen kurşun miktarının C vitamini alımıyla düştüğü saptanmıştır. Vücudun strese karşı direncine yardımcı olur. Vücuttaki bazı hormonların işleyişinde görev yapar. Kolesterol düzeyini dengeler.

 

c vitamini faydalari

 

C Vitaminin Faydaları

C vitamini kolojen oluşumunda büyük rol oynar. Kolojen; hücre ve dokuları oluşturan, bedeni bir arada tutan önemli bir maddedir. Vücudumuzun her bölümünde kemiklerde, ciltte, kan damarlardında ve hatta dişlerde mevcuttur. C vitamini eksikliğinden doğan iskorbüt adlı hastalık kan damarlarının zayıflamasına, kemik ve bağlayıcı dokuların zayıflamasına ve hatta cildin sarkmasına neden olan vücuttaki kolajen dokusunun bozulmasıyla meydana gelir. Günlük olarak 0 ila 60 mg askorbik asit alınabilir.

 

C Vitamini Fazlalığında Görülen Hastalıklar

C vitamini fazlalığında Bulantı, ishal kusma olur. Böbrek taşı riskini arttırır. C vitamini yüksek dozda alındığında B vitaminini azaltır, bu nedenle kimi toksik etki yapan vücutlarda böbrek taşı oluşmasına neden oluyor Ayrıca karın ağrısı, idrarda yanma, deride hassasiyet görülebilir.

 

c vitamini eksikligi

 

C Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

C vitamini eksikliğinde skorbüt denilen hastalık görülür. Diş etinde ve dişte kanama ve çürümeler, enfeksiyonlara karşı dirençsizlik başlar. Ayrıca depresyon, yüksek tansiyon, ülser, eklem iltihabı, damar sorunları ve safra kesesi taşları gibi bir çok sağlık sorununun bu vitaminle ilişkisi olduğu düşünülmektedir.  Yorgunluk, ateş, kansızlık, yaraların kapanmasında gecikmede C vitamini eksikliğine işaret olabilir.

 

c vitamin iceren besinler

 

C vitamini bulunan besinler

Taze meyve ve sebzelerde, misket limonu, frenk üzümü, kuşburnu, greyfurt, portakal, yeşil biber C vitamini bulunan yiyeceklerdir. Ayrıca karnıbahar, domates, patates, ıspanak gibi besinlerde de c vitamini bulunur.

 

Bir önceki yazımız olan A vitamini Zehirlenme Belirtileri başlıklı makalemizde akut toksisite, fazla dozda A vitamini alınması ve kronik toksisite hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

4 Yorumlar

 1. Kazım Gürses

  c vitamin özellikleri kalp krizini önleyebilir. Kalp hastalarının en fazla tüketmesi gereken vitamin, c vitaminidir. Ayrıca kansızlık hastalığına da c vitamini birebir çözüm yoludur. Sağlık köşesi ekibi olarak yine döktürmüşsünüz. Gerçekten çok iyi bir c vitamini makalesi olmuş.

 2. Kenan Cosman

  En ilginç bilgi ise c vitaminin fazla olması da hastalık sebebidir. C vitamini fazla olduğunda B vitaminin azalmasına sebebiyet veriyor. Bu demek oluyor ki, ne olursa olsun bir şeyin azının zarar olduğu kadar fazlası da zarar olabiliyor.

 3. Handan Kalyon

  C vitaminde antioksidan özelliği olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Diş eti hastalığı olan kişilerin kesinlikle C vitamini içeren meyveler tüketmesinde fayda var. Benim tavsiye edeceğim C vitamini meyvesi, portakaldır. Portakal soyup yemeği sevmeyen arkadaşlar portakal suyu içebilir. Ayrıca kış mevsiminde olduğumuzu da göz önüne alırsak, soğuk algınlığı için en etkili çözüm yolu C vitamini içeren besinlerdir.

 4. Nejla Uçkan

  c vitamin içeren besinler arasında narda bulunmaktadır. Narın faydası birçok derde şifadır. Mesela c vitamini yetersizliği olduğu zaman, sadece bir tane nar yemek insanı daha iyi hissetmesini sağlayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.