Brusella Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Brusella isimli bakteriler ile meydana gelen, özellikle büyükbaş ya da küçükbaş hayvanların etleri veya sütlerinden ortaya çıkabilen bir hastalık türüdür. Bu bakteriler hayvanlarda ürese de insan vücuduna çeşitli yollarla geçebildiği için insan sağlığını da etkilemektedir.

 

Brusella hastalığının en sık karşılaşılan belirtileri, şiddetli kas ve eklem ağrılarının yanı sıra vücut ısısının normalin üzerine çıkması ve bu duruma titremenin eşlik etmesidir.

 

Toplumumuzda Malta Humması ve Mal Hastalığı olarak da bilinmektedir. Hastalık genç yaşlı, kadın erkek fark etmeksizin her yaşta ve her cinsiyette meydana gelebilir. Fakat yapılan istatistiklere göre ortalama 15 ile 35 yaş aralığında daha çok karşılaşılmaktadır. Hayvanlarla iç içe olduklarından dolayı; hayvan yetiştiren kişiler, veteriner hekimler, mezbahada görevli olan kişiler ve et sanayisinde çalışan kişiler bu hastalığa karşı mutlaka önlem almalıdırlar.

 

Brusella Hastalığı’nın Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın kuluçka döneminden geçirilme dönemine kadar olan süresi 15 günden başlayarak 2 aya kadar devam etmektedir. Hastalığın ilk döneminde kişilerde yemek yeme düzensizlikleri, yorgunluk, eklem ve kas hareketleri sırasında ağrı ve vücut ısısında artış görülebilir.

 

brusella ates derecesiVücut ısısındaki artış 38 ile 39 dereceye kadar çıkabilmektedir. Hatta bazı durumlarda bu 40 dereceye vararak kişinin acil müdehaleye ihtiyaç duymasına neden olabilir. Çoğunlukla hastanın vücut ısısı gündüz saatlerinde normal seviyelerdeyken öğleden sonra kademeli olarak artarak gecenin ilerleyen saatlerinde kendisini yoğun bir şekilde terleme ve titreme şeklinde göstermektedir. Bu dönem yaklaşık bir hafta süresince bu şekilde kısır döngü içerisinde tekrarlanır.

 

Brusella hastalığının en önemli ikinci belirtisi ise kas ve eklem hareketleri sırasında ortaya çıkan şiddetli ağrılardır. Hastalık tedavi edilmediği sürece kişide ilk başlarda sık olarak görülen vücut ısısının yükselmesi şikayeti zamanla kendisini kas ve eklem ağrılarının oluşumuna bırakır. Özellikle kalça, omuz ve diz gibi bölgelerde bu ağrılar kişinin günlük yaşantısını etkileyecek boyutlara ulaşabilmektedir.

Benzer Konu:  Vücut pozisyonu ve tansiyon

 

Brusella Hastalığı Nasıl Bulaşır?

 

brusella nasil bulasirBrusella hastalığının hayvandan insana bulaşabilmesi için dört farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki; bakteri bulunan süt ve süt ürünlerinin farkında olmadan tüketilmesidir. Krema ve açık taze peynir alınırken dikkatli olunması gerekir. Özellikle kırsal bölgelerde süt pastörize edilmediğinden dolayı brusella hastalığı görülebilmektedir. Bir diğer süt ürünü olan yoğurt ise brusella hastalığına neden olmaz. Çünkü yoğurtun yapılma esnasında sütün kaynatılması söz konusu olduğu için sütte bakteri bulunuyor olsa bile kaynatıldığı zaman öleceği için herhangi bir hastalığa sebep olmayacaktır. Brusella hastalığının bulaşma yöntemlerinden ikincisi; hastalıklı hayvanların çıkardıkları herhangi maddeye korunmasız olarak temas edilmesidir. Özellikle hastalıklı hayvanın dışkısı veya akıntısından dolayı kişinin cilt yüzeyine temas eden brusella bakterisi burada enfeksiyona neden olabileceği için mutlaka dikkatli bir şekilde temas edilmelidir. Brusella hastalığının hayvandan insana bulaşma yollarından üçüncüsü ise hayvan etinin sağlıklı bir şekilde pişirilmeden tüketilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Hastalıklı hayvanların bu anlamda sakatat bölgeleri olan karaciğer ve dalak gibi organlarını tüketirken dikkatli olunmalıdır. Brusella hastalığının son bulaşma yolu ise daha çok bu hastalığa çözüm arayan kişilerin laboratuvar ortamında maruz kaldığı bakterilerden dolayı solunum yoluyla aldığı bakteriler neticesinde görülmektedir.

 

Brusella Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

brusella tedavisiBrusella hastalığının tedavisi son derece kolay bir şekilde doktor kontrolünde gerçekleştirilebilmektedir. Herhangi bir cerrahi operasyona gerek olmadan antibiyotik kullanımı ile bu hastalığın tedavi edilmesi mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bakterilerin vücut içerisinde çok hızlı bir şekilde çoğalabilmesinden dolayı mümkün olduğunca kısa süre içerisinde hekim kontrolünden geçmektir. Tedavi esnasında doktorunuz yaptığı kontrollerin ardından yaklaşık altı hafta boyunca kullanmanız için doksisiklin ve rifampisin kombinasyonunu tavsiye edecektir. Bu ilaçlar çocuklarda değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır. Brusella hastalığının başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için doktor kontrolü kesinlikle gerekmektedir.

Benzer Konu:  Anoreksiya - İştahsızlık Hastalığı
Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu ", ve " gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.
83%
Kullanıcı Değerlendirmesi

Brusella Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "brusella hastalık belirtileri, brusella nasıl bulaşır ve brusella tedavisi neler" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.

  • Kullanıcı Yıldız Değeri

Bir önceki yazımız olan Molluskum Kontagiozum Tedavisi başlıklı makalemizde molluscum contagiosum, molluskum kontagiozum hastalığı ve molluskum kontagiozum tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

  1. Canan Özgüvenli

    Hayvansal yiyecek ve içeceklerin tüketiminde çok dikkatli olmamız gerekiyor. Son çıkan haberlere bakacak olursak daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Sağlıksız yetiştirilen ve hastalıklı hayvanları kesip kesip önümüze getiriyorlar. Sonra da, brusella hastalık belirtileri gibi risklerle karşılaşabiliyoruz.

    Geçenlerde bir haber okumuştum. Hatta ne okuması televizyon kanallarında izlemiştim. Kaçak et getirmek için bacaklarına kollarına sarıp getiriyorlarmış. Ay aklıma geldikçe kusasım geldi. O günden beri et ve süt ürünlerinden iğrenmeye ve uzak durmaya başladım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.