Botulizm Nedir? Botulizm Belirtileri Nelerdir?

Sağlık Köşesi Bilgi İçeriği

 Botulizm Nedir? 

Clastridium botulinum toksininden ileri gelen nöromuskuler zehirlenmedir. Bu sporlu, anaerop, gram-pozitif basil tarafından üretilen tip A,B,E veya nadiren F toksini insanları etkiler. Nörotoksinin emiliminden sonra periferik sinir uçlarında asetilkolin salınmasına engel olur.

 

 Botulizm Belirtileri 

Besin kaynakları botulizmde başlangıç anidir ve genellikle toksinin alımından 18-36 saat sonra olup bu dönem 4 saatten 8 güne kadar değişebilir. Nörolojik semptomlar karakteristik olarak bilateral ve simetriktir, kafa çiftlerinden başlar ve ayağı doğru inen zayıflık veya paralizi ile izlenir.

 

botulizm nedir botulizm belirtileri nelerdir

 

Sık görülen başlangıç belirtisi ve bulguları ağız kuruluğu, diplopi, blefaroptoz, akomodasyon kaybı ve pupillanın ışık refleksinin azalma veya tamamen kaybolmasıdır. Bulantı, kusma, abdominal kramplar ve diyare sıklıkla nörolojik semptomlara öncelik eder. Bulber parazi semptomları (dizartri, disfaji, nazal regurjitasyon) gelişir.

 

Disfaji aspirasyon pnömonisine yol açabilir. Extremite ve gövde kasları ve solunum kasları aşağı doğru bir inişle giderek daha zayıflamaya başlar. Duyu bozukluğu yoktur ve bilinç ölümden kısa bir süre önceye kadar genellikle açıktır. Major komplikasyonları akciğer infeksiyonları ve diyafragma paralizisine bağlı solunum yetmezliğidir.

 

Botulizm tanısı konulduktan sonra derhal antitoksin verilmelidir. Semptomların başlangıcından itibaren 72 saatten fazla zaman geçmişse antitoksinin yararlı olma olasılığı azdır.

Bir önceki yazımız olan Epilepsi Nedir? Epilepsi Nöbetleri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. Hazal Kaya diyor

    Botulizm belirtileri arasında en çok vücudumuzdaki bazı bölgelerin düzensiz şekilde zayıflaması olduğu söyleniyor. Ne derece doğru bende bilmiyorum. Ancak çoğu hastaların şikayetleri arasında ağız kuruluğu bulunmakta. Birde ilerleyen evrelere yakın olan kişilerde ışığa karşı duyarsızlık bulunmakta. Gözlerin ışığa karşı duyarsızlık bulunan insanların mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekiyor. Aksi halde düzeltilemez görme kayıplarına da neden olabilir. Botulizm hakkında Türkiye’de insanlar fazla bilgiye sahip değil. İnsanların botulizm hastalığı hakkında bilinçlendirilmesi gerekiyor. Sizde sağlık köşesi olarak bu hastalık konusu hakkında sitenizde yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Sağlıklı sıhhatler!

  2. Merve Yıldırım

    Bu göz rahatsızlığı bende de var. Ben bu rahatsızlığı göz tansiyonu olarak biliyordum. Botulizm hastalığının belirtilerini bende yaşıyorum. Sayenizde botulizm hastalığının ne olduğunu öğrenmiş oldum. Tedavi süreci kısa mı acaba?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.