Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümörü belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ayrıca beyin tümörünün belirtileri bazı durumlarda farklı sağlık sorunlarının belirtileri ile benzerlik gösterebilir. Belirtileri genellikle beyin tümörünün bulunduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Beyin tümörüne ilişkin en çok gözlemlenen belirti baş ağrılarıdır. Beyin tümörünün neden olduğu baş ağrıları genellikle sabahları daha şiddetli olarak ortaya çıkar ve gün boyu ağrılar devam eder. Migren benzeri bir ağrı hissi yaratır. Ancak sürekli bu ağrının devam etmesi migrene göre daha farklıdır. Sabah başlayan ağrı, gün boyunca devam etmektedir.Beyin kanseri halk arasında beyin tümörü olarak da bilinir. Beyin tümörü bazı evrelerinde çok hızlı büyümektedir. iyi huylu beyin tümörü olduğu gibi kötü huylu beyi tümörü olarak ikiye ayrılmaktadır. Kötü huylu beyin tümörü genel olarak agresif seyir halinde ve hızlı büyümektedir. Büyümenin yanı sıra beyinde oluşan kanserli yapı tedavi edilmezse, gelişmeye devam eder ve sonucunda ölüme varan riskler taşımaktadır.

beyin tümörü belirtileri

Beyin tümörlerinin diğer bir belirtisi de ataklardır. Önce baş ağrısıyla başlayan rahatsızlık, daha sonra kişi, ataklar geçirmeye başlar. Beyin tümörü bulunan kişilerin yaklaşık olarak %50’si atak geçirdikten sonra rahatsızlıklarının olduğunun farkına varırlar. Atakların ortaya çıkma nedeni beyindeki elektrik akışında tıkanmaların yaşanmasıdır.

 

Beyin tümörü belirtileri

  • Baş ağrısı
  • Görme kaybı (çift görme ve bulanık görme)
  • Kaslarda güçsüzlük ve cisimleri kavrayamama
  • Radyasyondan etkilenme halinde
  • Aile bireylerinde bulunma durumu
  • Kusma
  • Hafıza kaybı
  • Kulaklarda işitme kaybı
  • Denge kaybı ve denge sağlamada zorlanma

 

Nörolojik bir rahatsızlık olduğu için, kişinin algı probleminde de değişkenlik oluşabilir. Ayrıca kişinin mental sağlığında değişiklikler gözlemlenebilir. Bu problemler konuşma yetisini, hafızayı, konsantrasyonu ve iletişimi etkileyebilir. İletişim güçlüğü çeken beyin tümörü hastaları, uzmanlar tarafından beyin tümörü hastalığı ileri aşamaya geçtiğini belirtmektedir.

 

Bununla birlikte tümörün beyinde büyümesi ile birlikte kafada aşırı baskı hissi oluşur. Bu baskı tümörün kafa kemiklerine baskı yapması sonucu ortaya çıkar. Bu belirtilerin yanı sıra beyinde şişmeler de gözlemlenebilir.Beyin tümörü hastalığı diğer belirtileri arasında işitme bozuklukları, kas kontrolü kaybı, koordinasyon eksikliği, bacaklarda ve kollarda güçsüzlük, görme bozuklukları, denge sorunları ve felç yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ani Kalp Durmasının Belirtileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.