Bal Neye İyi Gelir

Bal, arıların çiçek polenlerinden veya meyve tomurcuklarında bulunan özlerden elde ettiği ve özellikle kahvaltı sofralarımızdan eksik olmayan, rahatsızlıklardan korunmak için bol miktarda tükettiğimiz ve 7 den 77 ye bütün hayatımız boyunca yememiz gereken bir besin maddesidir. Bütün rahatsızlıklar için farklı ilaçlar kullanmaktansa hastalıklar oluşmadan düzenli bir şekilde bal tüketildiği zaman bu rahatsızlıklara yakalanma oranını da minimum seviyeye indirmiş oluruz.

 

Bal’ın Tarihi

İnsanlar çok uzun seneler önce bile balın bir şifa kaynağı olduğunun farkındalarmış. Hatta bazı toplumlarda balın faydalarından dolayı kutsal sayılmıştır.

 

Bunun dışında o zamanlar şeker olmamasından dolayı gıdaları tatlandırmak amacıyla sadece balın kullanılıyor olmasıyla birlikte arıcılık ve petek balları zamanla önem kazanmıştır. Bal hakkında peygamber efendimizin söylediği bir çok hadiste bulunmaktadır.

 

Bal Nasıl Oluşur?

Bal arıları yüzlerce farklı çiçeklerin polenlerinde bulunan bal özünü alarak, gövdelerinde özel olarak bulunan bal midesi isimli organlarında biriktirip kovanlarına getirip burada biriktirirler. Toplayıcı görevinde olan arıların kovana getirdiği bal özünü, kovanın içerisinde bulunan işçi arılar paylaşarak işlemeye başlarlar.

 

Bu işçi arıların salgıladıkları enzimlerle birlikte kimyasal bir değişime maruz kalan bal özü yavaş yavaş bal olmaya başlar. Daha sonra arılar oluşan bu balı peteğin çeyreğini dolduracak şekilde boşaltırlar. Bu kimyasal enzime maruz kalmış bal ilk aşamada yaklaşık olarak %80 oranında su içermektedir. Daha sonradan petek içerisinde olan arılar bu suyu buharlaştırmak amacıyla balı emerek havayla temasını sağlarlar. Havayla temas eden balda buharlaşarak içerisinde suyu kaybeder. Bu işlem üç günde tamamlanır.

 

Bal’ın Faydaları Nelerdir?

bal faydalariArı sütünün, çocukluk döneminden yaşlılık dönemine kadar, hamilelikte; doğum öncesi ve sonrasından itibaren hem anneye hem de bebeğe oldukça faydaları bulunmaktadır. Ayrıca bebeğin doğduktan sonra gerek fiziksel gerekse zihinsel olarak sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilmesi içinde bal oldukça yararlıdır. Yaşlanmayı geciktirici özelliği bulunan bal, herhangi bir hastalık nedeniyle sürekli ilaç kullanan kişilerinde oluşan toksinleri atması için idealdir.

 

Bir çok denemeye rağmen çocuk sahibi olamayan kişiler için arısütü bulunan macunlar tüketilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ölüm hariç her türlü rahatsızlığa iyi gelen balın temel faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 

 • Antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için balın içerisinde bir çok besin maddesi bozulmadan ilk günkü tazeliğinde saklanabilir.
 • Balın içerisinde bulunan şeker vücut tarafından emilimi en basit şeker olmasından dolayı kısa sürede kana geçer ve bu sayede mide içerisinde bulunan fazlalıkların da vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Özellikle demir eksikliği rahatsızlığından ötürü kansızlık sorunu çeken kişilerin balı sık tüketmesi durumunda kan yapıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Hastalık sonrasında kişinin günlük yaşantısına hemen dönebilmesini sağlar ve kişiye enerji verir.
 • Romatizma sorunu bulunan kişilerde harici şekilde uygulanıldığı taktirde kısa bir süre içerisinde ağrıların azalmasına yardımcı olur.
 • Alerji yaşayan kişilerde fiyatı yüksek olan ilaç kullanımının yerine tercih edildiği zaman alternatif tıp yöntemi olarak kullanılabilir. Fakat bunun için doktor kontrolü ve tavsiyesi almak kesinlikle şarttır.
 • Bal içerisinde yer alan buhar sayesinde vücutta olan ağrı veya sızıyı dindirme özelliğine sahiptir.
 • İçerisinde A, B, C ve diğer vitamin grupları bulunduğu için kişiye enerji verir.
 • Sıcak baldan yapılan şerbet tüketildiğinde kabızlık sorununa iyi gelir.
 • Günümüzde bile cerrahi operasyonlardan sonra oluşan yaraları kapatmada baldan faydalanılmaktadır.
 • Balgam oluşumuna karşı önleyicidir ve bronşları temizler.
 • Vücut bal ile ovulduğu taktirde cildi güzelleştirici ve yumuşatıcı etkisi bulunmaktadır. Bit sorunun kökten çözülmesine yardımcı olur.
 • Bal, limon ve süt karıştırılıp içildiği taktirde nezle tedavisinde oldukça etkilidir.

 

Bal Nasıl Kullanılır?

bal nasil kullanilirBal 7 den 77 ye bütün yaş gruplarında olan insanların beslenme programlarından eksik etmemesi gereken çok önemli bir besin kaynağıdır. Rahatsızlıkların tedavisinin dışında hastalıklar olmadan da bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek adına bal tüketilmelidir. Tatlıların veya çayın içerisine şeker yerine tatlandırıcı özelliği bulunan bal tercih edilmelidir. Cilt problemleri olan kişiler bal tüketmelidir.

 

Ağız yoluyla tüketilen balın dışında haricen cilt yüzeyine sürülen balın sivilcelerin ve cilt lekelerin tedavisinde faydalı olduğu bilinmektedir. Şifalı bitkilerle birlikte de bal tercih edilebilir. Zencefil, çörek otu, zerdeçal gibi bitkilerle karıştırılan bal günümüzde oldukça popülerdir ve sıkça kullanılmaktadır.

 

Yetişkin bir birey gün içerisinde kullanım alanına göre farklılık gösterse de ortalama 2-3 çorba kaşığı bal tüketebilir. Çocuklarda bu oran yarıya bebeklerde ise çeyrek miktara indirilmelidir. Fazla tüketimden dolayı herhangi bir yan etkiye bugüne kadar rastlanmamıştır.

Bir önceki yazımız olan A vitamini Zehirlenme Belirtileri başlıklı makalemizde akut toksisite, fazla dozda A vitamini alınması ve kronik toksisite hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.