Bacak kemiğinden çene kemiği yapıldı

Bacak kemik ve bacağın derisinden 74 yaşındaki kadın hastaya, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde başarılı bir operasyon ile yeni bir çene kemiği ve çenenin etrafına yeni doku yapıldı.

 

Çenenin alt kısmında kemik kanseri teşhisi konulan 74 yaşındaki hastaya, operasyondan önce kanserli bölgenin yerleri tespit edildi. Tespit edilen kanserli bölgenin 8 santimetre oranında çene kemiği çıkarılması gerekiyordu. Bu kanserli bölge çıkarılarak temizlendikten sonra, alt bacak kemik ve etrafında bulunan derisinden yeni çene üretimi başlatıldı. Böylece hastanın çene ve ağız bölgesindeki kanserli halinden önceki haline dönmesi sağlanmış oldu.

 

bacak kemiginden cene kemigi

 

İleri teknolojiye sahip mikro cerrahi teknikler sayesinde operasyonda, bacak kemiğinin damarları ve çeneye ait bölgedeki damarlar ile birleştirildi. Bununla birlikte bacak kemiğinin yeni bölgesi olan çene yapısına uyumu sağlanarak, her iki kemik yapısının birbirine kaynamasını kolaylaştırmış oldu.

 

Söz konusu haberde sağlık sorunu yaşayan hastanın yakalandığı kanser, nadir görülen bir kanser türü olduğu için kanserli bölgenin büyük bir kemik bölümünün alınması gerekiyor. Kanserli bölgedeki kemiğin alınmasından sonra yüzde oluşacak deformasyon bozukluğundan dolayı, yüz görünümünde bozulma ve yemek yeme gibi ihtiyaçlarını karşılayamaması sonucu, kanserli bölgenin yerine yenisi eklenmesi gerekmektedir. Çene bölgesine eklenecek en uygun kemik yapısı ise bacağın alt bölümünde bulunan kemik, damar ve derisinin de kullanması sağlanmalıdır.

  

Yapılan cerrahi müdahale ile tekrar sağlığına kavuşan 74 yaşındaki K.S. tıp literatüre girerek, Türkiye’de cerrahi alanda bir ilk daha başarılmış olundu.

Bir önceki yazımız olan Şeker Hastaları Çikolata Yiyebilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. Aliye Göksun diyor

    Ciddi anlamda tıp alanında Türkiye oldukça ilerlemiş durumda. Geçenlerde Koreli bir kişi, dünyanın her yerinde ameliyat olmak için araştırma yapıyor. Daha sonra en etkili ve ucuz ameliyat olacak yerin Türkiye olduğuna karar veriyor. Türkiye’de ameliyat olduktan bir gün sonra taburcu olarak hastaneden ayrılıyor. Dünyanın hiçbir yerinde ameliyatını yapmak istemeyen doktorlar varken Türkiye’de bir gün içinde sağlığına kavuşturuyor. Gerçekten doktorlarımızı tebrik etmek lazım.

  2. Recep Usta

    Türkiye’de son zamanlarda tıp alanında baya bir atılım oldu. Tıp alanında başı çeken şehirlerden biri Antalya. Antalya’da bulunan hekimler ve hastaneler gayet başarılı işler başarıyor. Son zamanlarda Türkiye’nin güzide şehri ve göz bebeği olan Eskişehir’den böyle bir başarılı ameliyat duymak gerçekten gurur verici. Bacak kemiğinden çene kemiği yapmak, gerçekten mükkemmel bir akıl.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.