Ayak Kaşıntısı Neden Olur?

Ayaktaki kaşıntı genellikle ayağı kaşıma gereksinimi eşliğinde duyulan gıdıklanma ve rahatsız edici bir histir. Kaşıntılı alanda sıklıkla kızarıklık, şişlik, kabuklanma, ağrı ve yara izi meydana gelebilir. Her ne kadar kaşındığı zaman belirtiler geçse de bu durum daha fazla tahriş ve enfeksiyon oluşumuna yol açabilir. Eğer alanı tahrip etmeden kaşıyabiliyorsanız bu en iyisidir ve yara kendi kendine iyileşir.

 

Ayak kaşıntısını farklı nedenleri vardır. Böcek ısırmaları, alerji, enfeksiyonlar ve yaralanma buna neden olabilir. Yaralar iyileşmeye başladığında sıklıkla kaşınmaya başlar ve bu iyileşmeye başlangıcının bir işaretidir.     Çocukluk hastalığı olan suçiçeği de kaşıntıya neden olur ve kırmızı, kaşıntıya neden olan sızmaya meyilli kabarcıklar şeklinde belirti verir. Egzama, kontakt dermatit, uyuz ve kıl kurdu denilen barsak solucanı da kaşıntının diğer nedenleridir.

 

Ayaktaki bir mantar enfeksiyonu olan tinea pedis olarak da bilinen atlet ayağı ayakta kaşıntının yanı sıra pullu ve kuru döküntüye neden olur ve kişiden kişiye bulaşabilir.  Kişiler, bu enfeksiyona, soyunma odaları ve yüzme havuzu tesislerinde çıplak ayakla yürümekle yakalanmaktadır ve bu nedenle atlet ayağı olarak isimlendirilmiştir. Topikal kremler ile kolaylıkla tedavi edilebilir fakat genellikle fungal enfeksiyonlar daha ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir. Diyabet veya HIV virüsüne sahip olan kişiler de atlet ayağı ve fungal enfeksiyonlara yakalanmaya daha meyillidirler. Sık antibiyotik kullanımı da sizi mantar enfeksiyonları gelişmesine daha yatkın hale getirebilir.

 

Ayaktaki kaşıntı çoğu durumda hafif nedenden kaynaklanır ve endişe nedeni olmamalıdır. Fakat sıra dışı, ani ve alışılmadık olan kaşıntılar zamanında değerlendirmeye alınmalıdır. Durduk yere şiddetli kaşıma ihtiyacı duyma, ciddi bir besin alerjisi nedeni ile ortaya çıkabilir. Hayati risk taşıyan kaşıntının bu türü (anafilaksi) sadece ayaklarda değil diğer vücut alanlarında da ortaya çıkabilir ve nefes almanın bozulması, şişlik (yüz, dil, boğaz), bayılma, bilinç değişiklikleri ve kusmaya yol açabilir.

 

Ayaktaki kaşıntı genellikle mantar enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi diğer nedenlerden de meydana gelebilir. Her koşulda farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Buna göre deride kabuklanma, pullanma, kızarıklık, döküntü, şişkinlik, sıcaklık hissi ortaya çıkabilir. Fakat altta yatan bir nedenden kaynaklanan durumlarda öksürük, boğaz ağrısı, ateş ve titreme, baş ağrısı, eklemlerde sertlik, burun akıntısı ve terleme meydana gelebilir.

 

Bazen ise ayaktaki kaşıntıya bazı belirtilerin eşlik etmesi ciddi bir durumun göstergesi olabilir ve acil tanı, teşhis ve tedavi gerektirir. Bunlar;

 

 • Tedavi olunmasına rağmen durumun kötüleşmesi
 • Ateş ve titreme
 • Eklem ağrısı ve eklemlerde sertlik
 • Nefes darlığı
 • Yüzde, dudaklarda ve dilde ani şişme
 • Boğazda daralma
 • Bilinç değişiklikleri şeklindedir.

 

AYAK KAŞINTISI NEDEN OLUR?

Ayaktaki kaşıntının nedenlerine yukarıda değinilmiştir fakat daha detaylı olarak sıralanacak olursa;

Alerjik nedenler; Ayaktaki kaşıntı kontakt dermatit nedeni ile ortaya çıkabilir. Kontakt dermatite ise kozmetik ürünler, deterjanlar, elastik, lateks ve kauçuk içeren ürünler, bakır gibi çeşitli metaller ve zehirli sarmaşık neden olabilir yada tetikleyebilir.

 

Diğer yandan egzama, besin alerjileri, ayaktaki böcek ısırıkları; mikroorganizmaların neden olduğu kandidiyazis (mantar enfeksiyonu), suçiçeği, atlet ayağı, kılkurdu, bakteriyel boğaz enfeksiyonu sorunları yol açabilir. Nadir de olsa aşırı soğuk veya sıcak, çeşitli ilaçlar, nörodermatit (aşırı kaşıntı), gebelik ve stres de ayak kaşıntısına neden olabilir.

 

Daha nadiren vücuttaki hastalıkların sadece bir belirtisi olarak ayaklarda kaşıntı söz konusu olabilir. Bunlar;

 

 • Anafilaksi (potansiyel olarak yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyon)
 • Kronik böbrek yetmezliği
 • Obstrüktif safra hastalığı (safra kanallarının tıkanması)

 

NOT: Ayaktaki kaşıntının kendi kendine geçmemesi, tedavi yapıldığı halde bitmemesi, kaşıntıya eşlik eden yukarıdaki belirtilerin çıkması halinde detaylı tetkik yapılabilen bir hastaneye başvurunuz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kadınların Alzheimer Hakkında Bilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde alzheimer, diyet ve yaban mersini hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

5 Yorumlar

 1. Arif Fındıkçı

  Ayak kaşıntısı için tavsiye ettiğiniz ilaçlar çok faydalı geldi. Size ne kadar minnettar duysam azdır. Sayenizde ayak kaşıntısından kurtuldum. Yazınızda bahsetmiş olduğunuz gibi ayak kaşıntısını hafife almasak iyi olur. Baya tehlikeli hastalıklar varmış.

 2. Büşra

  arif beye katılıyorum. Ayak kaşıntısının birçok nedeni olabilir. Benimde başıma geldiği için söylüyorum ben normal bir ayak kaşıntısı zannediyordum. Doktora gidine öğrendim ki, ayak kaşıntım alerjiden dolayı oluyormuş. Ayak kaşıntısı için tedavi önerileri veren doktorumun verdiği talimatları uygulayınca bu sorunumdan çok şükür kurtuldum. Sıradan bir kaşıntı gibi düşünmeyin. Altında birçok nedeni olabilir.

 3. Mehmet Soybelli

  Diğer yorum atan arkadaşlar gibi bende ayak kaşıntısının hafife alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Kaşıntının sebebi diyabet olduğu gibi hiv virüsüde olabilir. Bunu anlamak için hastanelerden bir dizi tetkik yaptırmak gerekiyor.

 4. Ersin Çomak

  Bende de ayak kaşıntısı oluyor. Mantar nedeniyle ayak kaşıntısı varmış. Ayak kaşıntısı kremleri eczanelerde satılıyor. Reçetesiz şekilde bu kremlerden alabilirsiniz.

 5. Samet Saka

  Benim sağ ayağım sürekli kaşınıyor ve kaşıntı olduğu gün sağ baldırımda çekme yapıyor. Kaşıntıyla bir ilgisi olabilir mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.