Anoreksiya – İştahsızlık Hastalığı

Anoreksiya hastalığı nedir?

Anoreksiya yani iştahsızlık hastalığına yakalanan kişinin, kendi vücudunu algılaması bozulur ve bu yüzden kendini kilolu olarak algılar. Buna anoreksiya denir. Sonu ölüme kadar gidebilir.

Bazı uzmanlar depresyon ve yeme bozukluğu arasında doğrudan ilişki olduğunu söylerler. Ayrıca stresin tetiklemesiyle salgılanan bir hormonunda anoreksiyaya sebep olduğunu düşünürler. Vasopressin adı verilen bu hormonun aşırı salgılanması, beynin hipotalamus bölümündeki bir bozukluktan kaynaklanır. Yapılan araştırmalarda bu hormonun anoreksiya hastalarında fazla salgılandığı belirlenmiştir. Normal şartlarda fiziksel ve çok büyük olasılıkla duygusal strese karşı üretilen bu hormon, aşırı derecede salgılandığında yeme bozuklukları baş gösterir.

 

Anoreksiya olan kişide hangi rahatsızlıklar görülür?

Şeker vücudumuzu temel düşmanlarından biridir. Genelde ürünlerin üzerinde şeker ibaresi yerine, glükoz, laktoz, früktoz, galaktoz, sakroz gibi terimler kullanıldığını görürüz. Bu şekere karşı olan yargıyı bertaraf etmek için kullanılan bir satış tekniğidir diyebiliriz. Günlük beslenmelerimiz de genelde fazla şeker tüketiriz. Örneğin müslinize veya yulaf ezmesine süt ilave ettiğinizde bir daha buna şeker ilave etmenize gerek yoktur.

 

Anoreksiyalı hastaların tipleri vardır. Kısıtlı tipte kişi yeme düzenine kısıtlamalar getirir. Tıkanırcasına yer daha sonra kusar. intihar girişimi bu tiplerde daha çok görülür.

 

anoreksiya belirtileri

 

Anoreksiya Belirtileri

15-19 yaşlarında başlar. 40 yaşından sonra anoreksiya görülmez. Anoreksiya hastalarının %90 – 95′i kadındır. Genelde belirtileri kişiye özel ve sinsidir. Anoreksiyalı biri olduğu kilonun %15 kadar daha altındadır. Böyle olduğu halde kilo almaktan şişmanlamaktan aşırı derecede korkar. Kişinin vücudunu algılayışında bozukluk vardır. Sürekli zayıflama arzusu içindedir. Kendini hep kilolu gibi görür. Bu zayıflık tehlikeli duruma gelsede o kendini kilolu görmeye devam eder. Birbirini izleyen 3 adet döneminin olmaması dikkat çekicidir. Kilo aldırmayacak besinler tüketir ve kilo almayı engelleyen aktivitelerde bulunur. Bunlar için büyük çaba harcar.

Benzer Konu:  A Tipi Grip Belirtileri ve Grip Tedavisi

 

anoreksiya tedavisi

 

Anoreksiya Tedavisi

Anoreksiya, kalp atışında azalma, kolesterolde artma, tansiyon düşüklüğü, dengesiz su-tuz oranı, kansızlık, karaciğer emzimlerinde yükselme, troit hormonunda düşüşlere neden olur. Stres hormonu artar, ostrojen hormonu azalır, adet görülmez, cinsel işlevde azalma görülür, kısırlık ve osteoporz gibi sorunlara yol açar. Tedavi edilmeyip uzun süre devam etmesi halinde beyinde ve sinir sisteminde kalıcı hasarlara yol açar. Bu da anoreksiyalı hastaların %5′inin hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu bize gösterir.

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "anoreksiya nedir, anoreksiya belirtileri ve anoreksiya olan kişide hangi rahatsızlıklar görülür" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.
87%
Kullanıcı Değerlendirmesi

Anoreksiya - İştahsızlık Hastalığı

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "anoreksiya nedir, anoreksiya belirtileri ve anoreksiya olan kişide hangi rahatsızlıklar görülür" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.

  • Kullanıcı Yıldız Değeri

Bir önceki yazımız olan Morbid Obez Nedir? Morbid Obez Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde morbid obez nedir, morbid obez tedavisi ve vücut kitle indeksi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. CEYDA

    Anoreksiya dediğiimiz iştahsızlık hastalığı, bence manken ve oyuncularda daha çok görülür. Anoreksiya hastalığı ne kadar zayıf olursanız olun vücudunuzun kilolu olduğunu düşünmektir. Yani 50 kilo olsanız bile aynanın karşısına geçtiğinizde kendinizi 80 kilo gibi görürsünüz. Bu da sizi yemekten ve içmekten kesilmek istemenize iter.

  2. Şeyda

    Haberlerde aşina olduğumuz hastalık. Anoreksiya hastası olmak çok kötü sanırım. Düşünsenize filinta gibisiniz ama kendinizi aynada gördüğünüzde fazla kilolusunuz. Zayıflamayı ve diyeti kafaya takan insanlarda görülüyor. Özellikle mankenlerde iştahsızlık hastalığı daha çok görülüyor. Psikolojik tedaviyle geçebilir. Ama kişi kendisinin hasta olduğunu nasıl anlayacak ki?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.