Ağırlık Kaldırmadan Önce Yapılması Gereken Egzersizler

Spor salonunda  yapmak isteseniz bile,  gününüzün büyük bir kısmını iş başında bir bilgisayardan geçirerek geçirirsiniz. Bu sakin yaşam tarzının sonucu kısaldı ve kalçaları, yuvarlatılmış sırtları, içe doğru döndürülmüş omuzları,  ve glüten ve çekirdekten sınırlı bir hareket yaptı. Tüm bunlar, ağırlık odasına girdiğinizde ve egzersizinizin etkinliğini azalttığınızda yaralanma riskinizi artırabilir.

 

Toraks köprüsünü crossfit antrenmanı vasıtasıyla ısınmanızla birleştirmek, planladığınız diğer egzersizler için fitnessa yeni başlayanlar vücudunuzu hazırlamanın etkili bir yoludur. Eklemleri gevşetir ve omuz baskıları gibi baş üstü egzersizler sırasında omuz yaralanmalarını önleyerek daha iyi bir duruş sağlamanıza yardımcı olur.

 

Ağırlık kaldırmadan önce yapılması gereken egzersizler
Ağırlık kaldırmadan önce yapılması gereken egzersizler

İyi teknikle kol geliştirme hareketleri eşleştirildiğinde asansörleri daha güvenli ve daha etkili hale getirmeye yardımcı olan ağızlık ve ölü emzik gibi büyük asansörlerde kullanılan anahtar kasları çalıştırıyor.

 

Sağlık Köşesi Bilgi İçeriği

Toraks Köprüsü Nasıl Yapılır

Dizleriniz bükülmüş olarak yere oturun, topuklara ve topuklara yakın topuklar, neredeyse topuklarınıza dokunarak. Kalçanızın hemen arkasındaki bir avuç içi dikin, parmak uçlarınız sizden uzaklaşır. Diğer elinizi önünüzde yükseltin.

 

Ağırlığınızı her iki ayağınız ve dikilmiş eliniz arasında eşit olarak dağıtarak, kalçalarınızı alt sırtınızı eğmeden mümkün olduğunca uzatıncaya kadar zeminden uzağa bastırın. Pozisyonun kol geliştirme hareketleri üst kısmında, kendinizi sıkın ve serbest kolunuzla vücudunuza ulaşın.

 

Üst vücudunuzu aynı yönde döndürmek için göğsünüzden aşağı doğru hareket edin. Kalçalarınızı kare tutun ve her iki ayak hareket boyunca zemine dikilir. Başa dön ve her tarafta üç ile beş tekrar için dönüşüm.

 

Ne düşünüyorsun?

Ağırlıkları crossfit antrenmanı yaparak düzenli olarak kaldırıyor musunuz? kol geliştirme hareketleri rutininiz neye benziyor? Bu hareketi daha önce hiç yaptın mı? Bunu deneyecek misin? Eğer yaparsanız, fitnessa yeni başlayanlar sonuçları bize bildirin! Büyük asansörler ile başa çıkmak için daha açık ve hazır hissettiriyor mu? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

Bir önceki yazımız olan Yaşlılar için Kardiyo Egzersizleri başlıklı makalemizde evde kardiyo, fitness kardiyo ve kardiyo çalışması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. Veysel Akıncı

    fitnessa yeni başlayanlar için güzel bir makale olmuş. Ben ilk başladığımda şınav ve mekik ile başlamıştım. Egzersiz hareketlerine başlamadan önce özellikle zor hareketlere başlamadan önce kesinlikle vücut ısındırma hareketleri yapılması gerekir. Aksi halde kaslarınıza zarar verebilirsiniz. Isınma hareketlerini tamamladıktan sonra kol geliştirme hareketleri yapılması gerekiyor.

  2. Ogün Edremit

    Ağırlık kaldırmadan önce yapılması gereken egzersiz hareketleri arasında crossfit antrenmanı yapılmalı. Crossfit antremanı dediğimiz şey kol kasınızı güçlendirmek için yapılan egzersiz çeşitlerinden biridir. Arkadaşında bahsettiği gibi ağır hareketler yapmadan önce kesinlikle ısınma çalışması yapmalısınız. Isınmadan yapılan zor hareketler sizin bir yerinizi sakatlamanıza sebep olabilir. Kol geliştirme hareketi olarak bilinen kasılma hareketleri kaslarınıza zarar verebilir. O yüzden öncelikle bazı ısınma hareket çeşitleriyle kaslarınızı ağırlık kaldırma için hazırlanması gerekir. Sporcu birisi olarak ısınmadan yaptığım hareketlerden dolayı kendimi çoğu zaman sakatladım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.